تبلیغات

ENVIRONMENT & MJM & BIODIVERSITY - منطقه شكارممنوع شیركوه، تفت
 
ENVIRONMENT & MJM & BIODIVERSITY
*کتابخانه حیات در حال سوختن است و ما حتی عناوین این کتابها را نمی دانیم*
                                                        
درباره وبلاگ

با زمین سخن بگو و به تو خواهد آموخت؛

بر خود لازم دیدم به عنوان عضو کوچکی از این خانواده بزرگ و سبز اندیش حق تکلیف ادا کنم و به منظور اطلاع رسانی، ارتباط، پیشبرد ارتقای علمی، تعامل بین افراد، و نیز ارتقاء و جا اندازی فرهنگ محیط زیستی این تار نمای در پیش رو را ایجاد کنم.

««««««««خواهشمنداست ما را از راهنمایی ها و نظرات سازنده خود بی نصیب نفرمایید.»»»»»»»»

و نخواهیم مگس از سر انگشت طبیعت بپرد. و نخواهیم پلنگ از در خلقت برود بیرون. و بدانیم اگر کرم نبود ، زندگی چیزی کم داشت. و اگر خنج نبود ، لطمه میخورد به قانون درخت. (سهراب سپهری)

مدیر: mohammad jaber movahedi
نظرسنجی
کدام یک از این گروه موجودات زنده را دوست دارید؟


پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • آخرین بازدید :
  • کل بازدید :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بروز رسانی :
صدای پرندگان
معرفی به دوستان
Translate
منطقه شكارممنوع شیركوه در موقعیت جغرافیایی N3136 E5104 در استان یزد واقع است. به منظور حفاظت از عرصه های طبیعی و گونه های جانوری و گیاهی شهرستان در سال 1352محیط بانی شیركوه در منطقه دهبالا احداث شد و 14 مامور تا سال 1357 در آنها انجام وظیفه می كردند كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی این پاسگاهها جمع آوری شده ودر سال 1379 به عنوان منطقه شكار ممنوع شیركوه مجددا تحت حفاظت قرار گرفته و تا الآن فعال می باشد.


وسعت منطقه شكار ممنوع  50 هزار هكتار است. بالغ بر 600 گونه گیاهی در منطقه شناسایی شده که در اصل دو سوم گونه های گیاهی استان یزد را شامل می شود كه از این تعداد 48 نوع گیاه اندمیك جزو فهرست لیست سرخ(گیاهان بین المللی منقرض) قرار گرفته است.  6 راسته پستانداران از 9 راسته پستانداران ایران در این منطقه زیست میکنند. طبق سرشماری امسال  200راس كل و بز،150 راس قوچ و میش،6 قلاده پلنگ،7قلاده كاراكل و سایر پستانداران در منطقه سرشماری شده اند. 80 درصد گونه گیاهی استان در منطقه شیركوه قرار دارد كه وسعت آن به 50 هزار هكتار می‌رسد و دارای 600 گونه متفاوت است.این کوه‌‌‌ها از جنوب‌غربی شهر یزد شروع و تا جنوب‌شرقی آن ادامه دارند. در مغرب یزد پهنای آن ۱۰ کیلومتر و طول آن حدود ۷۵ کیلومتر می‌باشد. این کوهستان که غالباً در زمستان از برف و یخ پوشیده است، آب بخش اعظمی از استان یزد را تامین می‌کند .گرچه از نظر تقسیم بندی، از شیرکوه به عنوان یکی از کوه‌های منفرد ایران یاد شده لیکن در حقیقت بخشی از رشته‌کوه زاگرس است که دارای قله‌های بلندی بوده و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا در حدود ۴۰۷۵ متر است. به نظر می‌رسد وجه تسمیه این کوه به دلیل شباهت آن به یک شیر خفته بر دستانش از فاصله دور ‌باشد.
چشمه دو چنار
منطقه شکارممنوع شیرکوه به منطقه حفاظت شده ارتقا می یابد
به گزارش شنبه ایرنا محمدرضا خواجه در نهمین نشست شورای روابط عمومی ها با روسای ادارات و خبرنگاران به تاریخچه این منطقه اشاره کرد و گفت:به منظور حفاظت از عرصه های طبیعی و گونه های جانوری و گیاهی شهرستان در سال 1352محیط بانی شیرکوه در منطقه دهبالا احداث شد و 14 مامور تا سال 1357 در آنها انجام وظیفه می کردند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی این پاسگاهها جمع آوری شده ودر سال 1379 به عنوان منطقه شکار ممنوع شیرکوه مجددا تحت حفاظت قرار گرفته و تا الآن فعال می باشد.

وی وسعت منطقه شکار ممنوع را 50 هزار هکتار بیان کرد و گفت: با وجود اصلاحات و ساخت و ساز پاسگاه جدید ،قوانین و مقررات زیست محیطی خاصی در منطقه اعمال خواهد شد و این وسعت به 60 هزار هکتار می رسد.

محمدرضا خواجه مهمترین قابلیتهای مهم این منطقه را تنوع پوشش گیاهی آن عنوان کرد و گفت:بالغ بر 600 گونه گیاهی شناسایی شده و در اصل دو سوم گونه های گیاهی استان را شامل می شود که از این تعداد 48 نوع گیاه اندمیک جزو فهرست لیست سرخ(گیاهان بین المللی منقرض) قرار گرفته است.

وی همچنین از وجود 6 راسته پستانداران از 9 راسته پستانداران ایران در این منطقه خبر داد و گفت:طبق سرشماری امسال 200راس کل و بز،150راس قوچ و میش،6قلاده پلنگ،7قلاده کاراکل(گربه سانان) و سایر پستانداران مورد حفاظت قرار می گیرند.

شناسایی گونه های با ارزش جانوری از جمله گرگ-سیاه گوش-عقاب طلایی-آهو و... و گونه های گیاهی مانند انغوزه-ارژن-بادام و انجیر کوهی- درمنه و...،احداث و ساخت آب انبار و آبشخور در مناطق خشک و مرمت و بازسازی چشمه های طبیعی جهت جهت شرب حیات وحش ،جذب 20 نفر از افراد علاقه مند به همکاری با محیط زیست به عنوان همیار محیط زیست و صدورکارت همیاری،دستگیری تعداد 29 نفر شکارچی متخلف و اعمال قانون در مورد آنها از مهمترین وظایف و اقدامات انجام شده توسط اداره محیط زیست شهرستان در بخش محیط زیست طبیعی در ده ماهه سالجاری می باشد.

رییس اداره محیط زیست تفت همچنین از شناسایی اکوسیستم های ارزشمند طبیعی و چشم اندازهای زیبا در شهرستان خبر داد و گفت:در این زمینه چند منطقه از جمله برفخانه طزرجان که بعنوان یک یخچال طبیعی دائمی در ارتفاعات شیرکوه واقع گردیده و گنبدهای آهکی توران پشت به عنوان آثار طبیعی ملی پیشنهاد گردیده که در صورت مساعدت مسئولین می توانند به ثبت برسند.

محمدرضا خواجه همچنین با بیان اینکه پروژه غارشناسی نیز از اولویتهای کاری این اداره در سال جاری می باشد اظهار داشت در این پروژه از کوهنوردان و صخره نوردان و زمین شناسان وهمیاران محیط زیست و افراد آشنا به مناطق جهت شناسایی حالات و جنس سنگها و دوران زمین شناسی استفاده می شود تا شناسنامه ای تحت عنوان غارشناسی تهیه و تنظیم گردد.

رسیدگی به 98 استعلام مربوط به استقرار صنایع و 22 استعلام مربوط به بهره برداری واحدهای صنعتی ،رسیدگی به 32 فقره شکایات مردمی از واحدهای آلاینده ،38 مورد پالایش و بازدید سرزده از واحدهای صنعتی نیز از مهمترین اقدامات محیط زیست شهرستان در بخش محیط زیست انسانی در ده ماهه سالجاری می باشد.

دبیر شورای هماهنگی روابط عمومی ها نیز در این نشست ضمن انتقاد از عدم شناخت وظایف و فعالیت های این اداره در بین عموم مردم، برطرف کردن این ضعف را وظیفه روابط عمومی دانست و گفت:

نقش روابط عمومی در محیط زیست با محوریتی که در آموزش و آشنایی عموم دارد می تواند بسیار مهم باشد.

علی احمدیان با بیان این که نشست های شورای هماهنگی روابط عمومی ها با روسا و مسئولین روابط عمومی ادارات ناشی از وجود برخی مشکلات روابط عمومی ها و ضعف در اطلاع رسانی است اظهار امیدواری این عملکرد بیش از پیش در روابط عمومیها تاثیر گذاشته و شاهد پیشرفت آنها باشیم.

وی با تاکید بر نشستهای ماهیانه با خبرنگاران، از روابط عمومی ها خواست تا نشست ها، اقدامات و جلسات خود را به خبرنگاران اعلام نموده تا با انتشار آنها مردم هم از فعالیت مسئولین شهرشان بی خبر نمانند.


نوع مطلب : دست نوشته ها، مناطق چهار گانه، 
برچسب ها : منطقه شکار ممنوع، شیر کوه، چشمه دو چنار، تفت،
لینک های مرتبط : خبرگزاری جمهوری، کویرها و بیابان های ایران،
دوشنبه 1396/05/30 06:05 ب.ظ
Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?

I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?
چهارشنبه 1396/05/18 06:22 ب.ظ
Hi there, just wanted to say, I loved this blog post.

It was helpful. Keep on posting!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر