تبلیغات

ENVIRONMENT & MJM & BIODIVERSITY - مروری بر کنوانسیون تنوع زیستی و اهداف آن
 
ENVIRONMENT & MJM & BIODIVERSITY
*کتابخانه حیات در حال سوختن است و ما حتی عناوین این کتابها را نمی دانیم*
                                                        
درباره وبلاگ

با زمین سخن بگو و به تو خواهد آموخت؛

بر خود لازم دیدم به عنوان عضو کوچکی از این خانواده بزرگ و سبز اندیش حق تکلیف ادا کنم و به منظور اطلاع رسانی، ارتباط، پیشبرد ارتقای علمی، تعامل بین افراد، و نیز ارتقاء و جا اندازی فرهنگ محیط زیستی این تار نمای در پیش رو را ایجاد کنم.

««««««««خواهشمنداست ما را از راهنمایی ها و نظرات سازنده خود بی نصیب نفرمایید.»»»»»»»»

و نخواهیم مگس از سر انگشت طبیعت بپرد. و نخواهیم پلنگ از در خلقت برود بیرون. و بدانیم اگر کرم نبود ، زندگی چیزی کم داشت. و اگر خنج نبود ، لطمه میخورد به قانون درخت. (سهراب سپهری)

مدیر: mohammad jaber movahedi
نظرسنجی
کدام یک از این گروه موجودات زنده را دوست دارید؟


پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • آخرین بازدید :
  • کل بازدید :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بروز رسانی :
صدای پرندگان
معرفی به دوستان
Translate
     تنوع زیستی یا به عبارتی گوناگونی حیات بر روی كره زمین ، شامل تنوع موجود در درون و بین كلیه گونه های گیاهی، جانوری و میكروارگانیزم، اكوسیستم هایی كه در آن زندگی می كنند و ارتباط متقابل بین آنها است.  تنوع زیستی در سه سطح مورد مطالعه قرارمی گیرد: تنوع ژنتیكی، تنوع گونه ای و تنوع اكوسیستمی.  در سال 1992 در اجلاس زمین در ریودوژانیرو، رهبران جهان در خصوص یك استراتژی جامع برای توسعه پایدار با این ویژگی كه ” قادر به بر آوردن نیازهای ما باشد و در عین حال تضمین نماید که یك جهان سالم و زیست پذیر برای نسل های آینده به جای خواهد ماند."، به توافق رسیدند. یكی از پیمان های كلیدی كه در این روز منعقد گردید،كنوانسیون یا معاهده تنوع زیستی بود. این معاهده كه توسط اكثریت قریب به اتفاق دولت های جهان ( 193 كشور) پذیرفته شده است، سه هدف اصلی را دنبال می كند:
1) حفظ تنوع زیستی، 2) استفاده پایدار از اجزای آن و 3) تسهیم عادلانه و منصفانه منافع حاصل از استفاده از ذخایر ژنتیكی.

كشور جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس قانون الحاق مورخ 1375/3/6 مجلس شورای اسلامی در تاریخ 1996/8/6 میلادی به اعضای كنوانسیون تنوع زیستی پیوست. پیگیری امور مربوط به این كنوانسیون در كشور بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست می باشد که مرجع فنی صلاحیت دار در این خصوص محسوب می گردد.

كنوانسیون تنوع زیستی در دهمین كنفرانس متعاهدین به كنوانسیون كه در سال 2010 در آیچی پرفكچر در ناگویای ژاپن برگزار شد، پنج هدف كلی استراتژیك كه در مجموع دربرگیرنده 20 هدف فرعی می باشد، برای سال های 2011 تا 2020 در نظر گرفت و این اهداف را "اهداف تنوع زیستی آیچی" نام نهاد. اهداف پنج گانه استراتژیك 2020-2011 عبارتند از:

1)پرداختن به علل از دست رفتن تنوع زیستی

2)كاهش فشارهای مستقیم وارد بر تنوع زیستی و ترویج بهره برداری پایدار

3) بهبود وضعیت تنوع زیستی از طریق حفاظت از اكوسیستم ها، گونه ها و تنوع ژنتیكی

4) افزایش منافع همگانی از تنوع زیستی و خدمات اكوسیستمی

5) پیشبرد اجرا از طریق برنامه ریزی مشاركتی، مدیریت دانش و ظرفیت سازی

این اهداف استراتژیك، 20 هدف جزیی تر را در بردارند كه همانطور كه پیش تر مطرح شد، از آنها به عنوان اهداف آیچی یاد
می شود. اهداف مذكور عبارتند از:

اهداف تنوع زیستی آیچی

1. افزایش آگاهی: تا پایان سال 2020 مردم از ارزشهای تنوع زیستی و گام هایی كه می توانند برای حفاظت و استفاده پایدار از تنوع زیستی بردارند آگاه شده باشند.

2. گنجاندن (یكپارچه سازی) ارزشهای تنوع زیستی : تا پایان سال 2020، ارزش های تنوع زیستی در استراتژی های توسعه ملی و محلی، فقرزدایی و فرایندهای برنامه ریزی گنجانده شده و در موارد مقتضی در حسابداری ملی و سیستم های گزارش دهی جای داده شده باشد.

3. اصلاح مشوق ها ( سیستم های تشویقی): تا پایان سال 2020، مشوق ها از جمله سوبسیدهای مضر برای تنوع زیستی، حذف شده، به مرور خارج شده و یا اصلاح و بهسازی شده باشند.و مشوق هایی که در راستای حفظ و استفاده پایدار از تنوع زیستی هستند، هم سو و هماهنگ با کنوانسیون و دیگر تعهدات بین المللی مرتبط و با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی- اجتماعی ملی، توسعه یافته و به کار گرفته شوند.

4. تولید و مصرف پایدار: تا پایان سال 2020، دولت ها،تجار و ذینفعان در کلیه سطوح قدمهایی را برای دستیابی به تولید و مصرف پایدار برداشته و یا برنامه هایی را در این خصوص به اجرا در آورده باشند و تاثیرات به کار گیری منابع طبیعی را به خوبی در محدوده اکولوژیکی ایمن حفظ كرده باشند.

5. به نیم تقلیل یافتن یا كاهش از دست رفتن زیستگاه: تا پایان سال 2020، نرخ از دست رفتن همه زیستگاه های طبیعی از جمله جنگل ها به نیم کاهش یافته و در موارد ممکن به صفر نزدیک شده و فرسایش و قطعه قطعه شدن به طور قابل توجهی کاهش یابد.

6. مدیریت پایدار ذخایر زنده دریایی: تا پایان سال 2020، تمامی ذخایر بی مهرگان، ماهیها و گیاهان آبزی به طور پایدار، قانونی و با استفاده از روش های مبتنی بر اكوسیستم، مدیریت و بهره برداری شوند به نحوی كه از صید بی رویه جلوگیری شود، و برنامه ها و اقدامات احیا(بازیابی) برای همه گونه هایی كه جمعیتشان به شدت كاهش یافته است در دست اقدام باشد. صید ماهی هیچ گونه تاثیرسوء جانبی برگونه های در معرض تهدید و اكوسیستم های آسیب پذیر نداشته باشد و تاثیرات ماهیگیری بر روی ذخایر، گونه ها و اكوسیستم ها در محدوده اكولوژیكی ایمن قرار داشته باشد.

7. كشاورزی، آبزی پروری و جنگلداری پایدار: تا پایان سال 2020، مناطق تحت كشاورزی، آبزی پروری و جنگلداری با تضمین حفاظت از تنوع زیستی به صورت پایدار مدیریت شوند.

8. كاهش ألودگی: تا پایان سال 2020، آلودگی های مختلف از جمله آلودگی های حاصل از مازاد مواد غذایی به سطوحی برسد که برای عملکرد اکوسیستم و تنوع زیستی زیان آور نباشد.

9. كنترل و ممانعت از ورود گونه های مهاجم بیگانه: تا پایان سال 2020، گونه های مهاجم و گذرگاه هایشان شناسایی و اولویت بندی شده باشد. گونه های دارای اولویت، کنترل و از ریشه کنده شوند و اقداماتی جهت مدیریت گذرگاه ها برای پیشگیری از معرفی و استقرار این گونه ها صورت گرفته باشد.

10. كاهش فشار بر اكوسیستم های آسیب پذیر: تا پایان سال 2015، فشارهای چندجانبه آنتروپوژنیک ( ناشی از انسان) بر روی صخره های مرجانی و دیگر اکوسیستم های حساس که تحت تاثیر تغییر اقلیم و اسیدی شدن اقیانوس ها هستند، به حداقل رسیده باشد به طوری که یکپارچگی و عملکردشان حفظ گردد.

11. افزایش مناطق حفاظت شده و بهبود وضعیت آنها: تا پایان سال 2020، حداقل 17 درصد از مناطق خشکی و آبهای داخلی و 10 درصد از مناطق ساحلی و دریایی بخصوص مناطقی که از لحاظ تنوع زیستی و خدمات اکوسیستمی از اهمیت ویژه ای برخوردارند، از طریق مدیریت موثر و عادلانه سیستم های شبكه ای و معرف اكولوژیك مناطق حفاظت شده و دیگر اقدامات حفاظتی اكوسیستم محور حفاظت شوند.

12. پیشگیری از انقراض : تا سال 2020 از انقراض گونه های در معرض انقراض شناخته شده جلوگیری شده و وضعیت حفاظتی آنها به ویژه گونه هایی كه بیشتر از بقیه کاهش یافته اند بهبود یافته و پایدار گردد.

13. حفظ تنوع ژنتیکی: تا سال 2020 تنوع ژنتیکی گیاهان زراعی و جانوران اهلی و پرورشی و خویشاوندان وحشی آنها که شامل گونه های ارزشمند از نظراقتصادی-اجتماعی و هم از نظر فرهنگی می باشند، حفظ شود و استراتژی هایی برای به حداقل رساندن فرسایش ژنتیکی و حفاظت از تنوع ژنتیکی این گونه ها تدوین و اجرا گردد.

14. حفاظت از اکوسیستم ها و خدمات حیاتی (ضروری) آنها: تا پایان سال 2020، اکوسیستم هایی که خدمات ضروری ارائه می کنند از جمله خدمات مرتبط با آب، خدماتی که در سلامتی، معاش و رفاه نقش دارند، ضمن در نظر گرفتن نیازهای زنان، جوامع محلی و بومی و قشر فقیر و آسیب پذیر ،احیا و حفاظت گردند.

15. احیای اكوسیستم ها و افزایش انعطاف پذیری آنها: تا پایان سال 2020، انعطاف پذیری اكوسیستم و سهم تنوع زیستی در ذخایر كربن، از طریق حفاظت و احیا شامل احیای حداقل 15 درصد از اكوسیستم های تخریب شده افزایش یابد و به موجب آن به كاهش تغییر اقلیم،سازگاری و مبارزه با بیابان زایی كمك شود.

16. لازم الاجرا و قابل استفاده شدن پروتكل ناگویا : تا پایان سال 2015 پروتكل ناگویا در رابطه با دسترسی به منابع ژنتیكی و تسهیم عادلانه منافع حاصل از به كارگیری آنها، مطابق با قوانین ملی، لازم الاجرا و قابل استفاده ( عملیاتی) گردد.

17. پذیرفته شدن برنامه های اقدام ملی تنوع زیستی بعنوان خط مشی های (اسناد) سیاسی : تا پایان سال 2015 هر كشور متعاهد به كنوانسیون، یك برنامه اقدام و استراتژی ملی تنوع زیستی تاثیرگذار مشاركتی و به روز را ایجاد و بعنوان خط مشی سیاسی پذیرفته و آغاز به اجرای آن نماید.

18. احترام به دانش سنتی: تا سال 2020،دانش سنتی، ابتكارات و تجارب جوامع بومی و محلی در رابطه با حفاظت و استفاده پایدار از تنوع زیستی و بهره برداری مرسوم آنها از ذخایر زیستی مورد احترام قرار گرفته گیرد.

19. ارتقاء سطح دانش، مشاركت و به كارگیری آن: تا سال 2020، دانش، اساس علم و تكنولوژی های مرتبط با تنوع زیستی، ارزشهای آن، وضعیت و گرایش آن و نتایج حاصل از از دست رفتن آن، ارتقا یافته و به طور گسترده ای به مشاركت گذاشته شده،انتقال یافته و به كار گرفته شود.

20. افزایش منابع مالی حاصل از تمامی منابع : تجهیز منابع مالی جهت اجرای موثر برنامه راهبردی 2020-2011 تنوع زیستی از كلیه منابع باید مطابق با فرایند به توافق رسیده و ثبت شده در استراتژی تجهیز منابع به طور قابل توجهی نسبت به سطوح كنونی افزایش یابد. این هدف درنتیجه نیازسنجی های منابع ( ارزیابی نیازهای منابع) انجام شده توسط كشورهای عضو وگزارشات حاصل از آن، با تغییرات احتمالی روبرو خواهد شد.

سال های 2011-2020 بر اساس اهداف استراتژیك زیر نام دهه تنوع زیستی را از سوی سازمان ملل به خود اختصاص داده است :

1) فراهم آوردن یك چارچوب حمایتی برای اجرای برنامه استراتژیك 2011 تا 2020 و اهداف تنوع زیستی آیچی در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی

2) هدایت سازمان های منطقه ای و بین المللی

3) آگاه سازی عموم از مسائل تنوع زیستی

این دهه كه سازمان ملل متحد از آن به عنوان دهه تنوع زیستی یاد كرده است، فرصتی است بسیار مغتنم برای اندیشیدن به طبیعت ، به غنای حیات، به شگفتی ها ی آفرینش و نقش بی اندازه ارزشمندی كه در زندگی ما انسانها ایفا می کند.

پس بیایید این گنجینه گرانبها را ارج نهیم و با همراهی و هم اندیشی یكدیگر و دست در دست فرزندانمان كه بی شك رهبران و شهروندان آینده زمین هستند، پاسبان این كره خاكی، ساكنان رنگارنگ و سكونتگاه های بی نظیر آن باشیم.

یادمان باشد تنوع زیستی یعنی زندگی یعنی زندگی ما پس بیایید مراقب زندگی خود و فرزندان عزیزمان باشیم.
نوع مطلب : دست نوشته ها، 
برچسب ها : کنوانسیون، تنوع زیستی، مریم روحانی،
لینک های مرتبط : زیست بوم،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.