تبلیغات

ENVIRONMENT & MJM & BIODIVERSITY - 17 ژوئن مصادف با 27 خرداد ماه روز جهانی مقابله با بیابان‌زدایی
 
ENVIRONMENT & MJM & BIODIVERSITY
*کتابخانه حیات در حال سوختن است و ما حتی عناوین این کتابها را نمی دانیم*
                                                        
درباره وبلاگ

با زمین سخن بگو و به تو خواهد آموخت؛

بر خود لازم دیدم به عنوان عضو کوچکی از این خانواده بزرگ و سبز اندیش حق تکلیف ادا کنم و به منظور اطلاع رسانی، ارتباط، پیشبرد ارتقای علمی، تعامل بین افراد، و نیز ارتقاء و جا اندازی فرهنگ محیط زیستی این تار نمای در پیش رو را ایجاد کنم.

««««««««خواهشمنداست ما را از راهنمایی ها و نظرات سازنده خود بی نصیب نفرمایید.»»»»»»»»

و نخواهیم مگس از سر انگشت طبیعت بپرد. و نخواهیم پلنگ از در خلقت برود بیرون. و بدانیم اگر کرم نبود ، زندگی چیزی کم داشت. و اگر خنج نبود ، لطمه میخورد به قانون درخت. (سهراب سپهری)

مدیر: mohammad jaber movahedi
نظرسنجی
کدام یک از این گروه موجودات زنده را دوست دارید؟


پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • آخرین بازدید :
  • کل بازدید :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بروز رسانی :
صدای پرندگان
معرفی به دوستان
Translate
کنوانسیون مقابله با بیابان‌زدایی سازمان ملل متحد (UNCCD)، امسال (2014) روز جهانی مقابله با بیابان‌زدایی را با عنوان «سازگاری مبتنی بر اکوسیستم» نامگذاری کرده است.  17 ژوئن برابر با 27 خرداد ماه از سوی سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی مقابله با بیابان‌زدایی نامگذاری شده است. برای رویداد امسال نیز این شعار انتخاب شده که «زمین به آینده تعلق دارد، بگذارید طبیعت کار خودش را بکند.»


«مونیک باربوت»، دبیر اجرایی UNCCD با اعلام عنوان تعیین شده برای روز جهانی مقابله با بیابان‌زدایی در سال 2014 تاکید کرد: زمین برای تمام موجودات زنده آن، حیاتی و منبع معیشت بیش از دو میلیارد نفر از مردم جهان است. اما متاسفانه سالانه شاهد هستیم که بیش از 12 میلیون هکتار از زمین‌های حاصلخیز به دلیل بیابان‌زدایی و خشکسالی تبدیل به زمین‌های بایر می‌شوند.

«باربوت» خواستار توجه بیشتر به ارتباط میان نابودی اکوسیستم‌ها و ناپایداری‌های سیاسی و درگیری‌ها شده و گفت: یا باید تصمیمات مورد نیاز برای بهبود برگشت‌پذیری بیابان‌ها را اجرایی کرده و جوامع وابسته به زمین‌ها را برای سازگاری آماده کنیم یا اینکه آماده عواقب سیاسی ناشی از تنبلی خود در این زمینه باشیم. حالا انتخاب به خودمان بستگی دارد و سال 2014 میلادی سالی است که از همه کشورها می‌خواهیم که هر یک به نوعی نقش خود را در این زمینه ایفا کنند.

روز جهانی مقابله با بیابان‌زدایی، مزایای بکارگیری سیاست‌های مدیریت پایدار زمین و فعالیت‌های ما در پاسخ به تغییرات جوی را نمایان می‌کند. مدیریت پایدار زمین‌ها علاوه بر اینکه شرایط انسانی را در سرزمین‌های خشک بهبود می‌دهد، برگشت‌پذیری اکوسیستم‌ها و جوامع را نیز افزایش می‌دهد.

اهداف اصلی که روز جهانی مقابله با بیابان‌زدایی دنبال می‌کند شامل موارد ذیل می‌شود:

- افزایش توجه به زمین و خاک با سازگاری در برابر تغییرات جوی

- افزایش حمایت‌ها برای توسعه پایدار زمین

- درخواست برای گنجاندن زمین و خاک و اهمیت آن در تامین امنیت غذایی در سیاست‌های مرتبط با سازگاری در برابر تغییرات جوی

در این گزارش به نقل از روزنامه بیزینس میرر، افشای رازهای نهفته در دل گنجینه عظیم زمین، ارزش این دنیای اسرارآمیز را برای حفظ حیات و معیشت تمام ساکنان آن بیش از پیش نمایان می‌سازد:

مقابله با بیابان‌زدایی با بارور کردن خاک

در تاریخ 13 ژوئیه بیش از یک میلیارد نفر فینال مسابقات جام جهانی فوتبال 2014 میلادی برزیل را به طور زنده مشاهده خواهند کرد که این رویداد به پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی تاریخ تبدیل خواهد شد. این مسئله نشان می‌دهد که جهان چگونه از راه تلویزیون و اینترنت مردم را به هم متصل کرده است. این آمار تنها با لبخند سرد سایر مخلوقات روبرو می‌شود چون آنها با وجود آنکه به اینترنت،‌ تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی دسترسی ندارند تا آنها را به روز رسانی کنند اما بیشتر از ما انسان‌ها با هم در ارتباط هستند. گیاهان و جانوران 400 میلیون سال پیش از اینکه «مارک زوکربرگ»، فیسبوک را اختراع کند، شبکه‌های اجتماعی را اختراع کردند. شبکه جهانی چوب یا «wood wide web»، بزرگترین و کهن‌ترین شبکه ارتباطی نامرئی در جهان است که 92 درصد از تمام گیاهان زمین عضو آن هستند. آنها بدون نیاز به ارسال پیامک یا توئیت کردن با استفاده از پیوند همزیستی در ریشه‌ها و قارچ‌های مخصوص با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. در برخی جنگل‌ها، قارچ‌ها 90 درصد از آب و مواد معدنی مورد نیاز گیاهان را فراهم می‌کنند. آنها در مقابل برای دریافت ترکیبات ارگانیک به گیاهان نیازمند هستند. این همزیستی مسالمت آمیز زیستگاه آنها را به یک ابر سازمان به نام «جامعه‌گرایی خاکی» بدل کرده است.

جامعه‌گرایی خاک

جامعه‌گرایی یکی از رازهای نهفته در دل خاک است چرا که خاک در واقع حکم پوست زمین را دارد و به طور میانگین تنها 50 سانتیمتر ضخامت دارد. اما همین ضخامت اندک نیز در دل خود یک حیات وحش کامل را جای داده است. تنها یک مشت خاک از روی زمین بردارید و حدس بزنید چه تعداد جانور در آن است. بله به تعداد تماشاچیان جام جهانی یعنی یک میلیارد جاندار در یک مشت خاک زندگی می‌کنند که از این میزان تنها اندکی از آنها توسط دانشمندان شناسایی شده‌اند. به عنوان مثال تنها 70 هزار گونه قارچ معادل گنجایش پرظرفیت‌ترین ورزشگاه جام جهانی برزیل کشف شده است. این مسئله به وضوح نشان می‌دهد که تنوع‌های زیستی در سایر اکوسیستم‌ها در مقابل تنوع زیستی داخل خاک واقعا ناچیز است. لایه‌های مختلف زمین از سطح آن تا اعماق آن، شاهد تغییرات مختلفی نظیر نور،‌ دما، هوا و آب است که این شرایط، زمین را برای حضور جانوران مختلف از قارچ 2400 ساله «آرمیلاریا سولیدیپس» که بزرگترین ارگانیسم زنده جهان است گرفته تا مورچه‌های کوچک و یا حتی باکتری‌ها مهیا می‌کند.

پوست زمین

موجودات زنده درون خاک به جای فوتبال بازی کردن مشغول فعالیت‌های دیگری هستند. آنها بسیار بسیار مشغول هستند. این موجودات در واقع نیروگاه‌های زیستی هستند که آلودگی‌ها، آب و دما را پالایش و آب، مواد مغذی و کربن را ذخیره می‌کنند. به عنوان مثال در دل خاک یک میلیارد و 500 هزار تن کربن ارگانیک دفن شده که این میزان بیش از میزان کربن موجود در جو و سایر گیاهان است. این مسئله خاک را به یک بازیگر مهم در تغییرات جوی تبدیل کرده است. بنابراین تنوع زیستی خاک برای حیات انسان بسیار ضروری و حیاتی است زیرا منبع اصلی پرورش غذا، معیشت، چوب، آب و منابع معدنی است. مطالعات جدید ارزش خدماتی را که زمین در اختیار انسان قرار داده سالانه یک تریلیون و 500 میلیارد دلار برآورد کرده است. از همه مهمتر این که خاک پل ارتباط میان توسعه پایدار، حفظ سلامت انسان و خدمات اکوسیستم است. به عبارت ساده‌تر، خاک مهمترین منبع زمینی «تجدید ناپذیر» به حساب می‌آید.

از شنیدن واژه تجدیدناپذیر تعجب نکنید. خاک مانند باران از آسمان نمی‌بارد و در عوض از ترکیبات والد خود یعنی زمین،‌ اقلیم، پدیده‌های طبیعی، موجودات زنده و گذشت زمان ساخته می‌شود. حتما می‌پرسید چقدر زمان لازم است تا خاک تولید شود؟ برای تولید یک سانتیمتر خاک حاصلخیز به طور میانگین 1000 سال زمان لازم اما سرعت نابودی این خاک از سرعت تولید آن بیشتر است.

اتمام خاک پیش از اتمام منابع نفتی

نگاهی به سیر جهانی فرسایش زمین پاسخ این مسئله را به خوبی می‌دهد. به عنوان مثال رشته کوه‌های بلند آمریکای شمالی اکنون به یک صحرای وسیع تبدیل شده‌اند. زمین‌های کشاورزی و مراتع از خاک مرده پوشیده شد و ساکنان آنجا به دنبال وقوع طوفان‌های هشت ساله ناچار به ترک آن منطقه شدند. امروز نیز شاهد وقوع همین طوفان‌ها در چین هستیم که به رودخانه زرد این کشور حمله کرده و یک میلیارد و 600 میلیون تن از خاک حاصلخیز آن را نابود کرده است.

در هائیتی نیز فرسایش یک سوم از خاک حاصلخیز، این کشور را دچار فقر و ناآرامی کرده و کشاورزی این کشور را به زانو درآورده است. همچنین بخش‌های وسیعی از کشورهای آفریقای سیاه از فقر ناشی از فرسایش زمین رنج می‌برند. آبیاری غیراصولی در استرالیا، خاورمیانه و هندوستان زمین‌ها را از نمک اشباع کرده است. در سایر قسمت‌های آسیا نظیر قزاقستان، ازبکستان و شمال چین، کویر سالانه 3600 کیلومتر مربع پیشروی می‌کند. در جنوب شرقی آسیا که پوشیده از جنگل‌های بارانی است مطمئن هستیم که این جنگل‌ها یک شبه به بیابان تبدیل نمی‌شوند اما تمام کشورهای این منطقه به یک نسبت در خطر فرسایش زمین هستند. این منطقه در حالی که دارای تنوع بالای زیستی است اما در حال از دست دادن سریع آن است و بالاترین میزان فرسایش جنگل‌های بارانی در این منطقه رخ می‌دهد.

تا سال 2100 میلادی خطر نابودی 75 درصد از جنگل‌های این منطقه را تهدید می‌کند و ممکن است این ناحیه به یک «هائیتی» جدید تبدیل شود. شواهدی از آن را می‌توان در خشکسالی سال 2010 میلادی در جنوب چین و جنوب شرقی آسیا مشاهده کرد که منجر شد سطح رودخانه «مکونگ» به پایین ترین سطح خود طی 50 سال اخیر برسد و 20 میلیون نفر را با کمبود آب مواجه کند. این مسئله نشان می‌دهد که این منطقه تا چه حد در معرض تغییرات جوی و فرسایش زمین است. اما در صورتی که با خاک درست رفتار کنیم، این منبع بر خلاف نفت یک منبع تجدیدپذیر است.

خدمات اکوسیستم و تنوع زیستی به خودی خود می‌توانند جنگل‌ها و خاک‌های حاصلخیز را از تبدیل شدن به بیابان محفاظت کنند اما به شرطی که ما اجازه بدهیم. با مدیریت منابع و نظارت دقیق و مدیریت جامع زمین، بازسازی طبیعی چمنزارها برای نسل‌های آینده تسهیل می‌شود. «پس بگذاریم طبیعت کار خودش را بکند، زیرا زمین به آینده تعلق دارد».
نوع مطلب : مناسبت ها، اخبار محیط زیستی، 
برچسب ها : روز جهانی، بیابان زدایی، 17 ژوئن، 27 خرداد،
لینک های مرتبط : شفقنا زندگی،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.