تبلیغات

ENVIRONMENT & MJM & BIODIVERSITY - ابتکار آمد، محمدی زاده رفت
 
ENVIRONMENT & MJM & BIODIVERSITY
*کتابخانه حیات در حال سوختن است و ما حتی عناوین این کتابها را نمی دانیم*
                                                        
درباره وبلاگ

با زمین سخن بگو و به تو خواهد آموخت؛

بر خود لازم دیدم به عنوان عضو کوچکی از این خانواده بزرگ و سبز اندیش حق تکلیف ادا کنم و به منظور اطلاع رسانی، ارتباط، پیشبرد ارتقای علمی، تعامل بین افراد، و نیز ارتقاء و جا اندازی فرهنگ محیط زیستی این تار نمای در پیش رو را ایجاد کنم.

««««««««خواهشمنداست ما را از راهنمایی ها و نظرات سازنده خود بی نصیب نفرمایید.»»»»»»»»

و نخواهیم مگس از سر انگشت طبیعت بپرد. و نخواهیم پلنگ از در خلقت برود بیرون. و بدانیم اگر کرم نبود ، زندگی چیزی کم داشت. و اگر خنج نبود ، لطمه میخورد به قانون درخت. (سهراب سپهری)

مدیر: mohammad jaber movahedi
نظرسنجی
کدام یک از این گروه موجودات زنده را دوست دارید؟


پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • آخرین بازدید :
  • کل بازدید :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بروز رسانی :
صدای پرندگان
معرفی به دوستان
Translate
مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان محیط زیست با استقبال گسترده کارشناسان محیط زیست برگزار شد. کارشناسانی که به نظر می رسید از آمدن ابتکار راضی و خوشحال هستند.


رئیس سازمان محیط زیست در جلسه معارفه خود از دولت یازدهم درخواست کرد که ابقای شورای عالی محیط زیست را که خواسته ای کم هزینه است در دستور کار خود قراردهد.

به گزارش مهر، معصومه ابتکار در جلسه تودیع و معارفه روسای سازمان محیط زیست که بعد از ظهر چهارشنبه در پارک پردیسان برگزار شد با بیان این مطلب افزود: انحلال و تنزل شورای عالی محیط زیست اقدامی غیر قانونی بود چرا که جایگاه این شورا جایگاهی است با نظارت فرابخشی رئیس جمهور، لذا از دولت یازدهم می خواهیم بر اساس وعده هایی که پیش از انتخابات داده بودند ابقای این شورای عالی را که خواسته بسیار کمی است در دستور کار فوری خود قرار دهد.

وی با بیان اینکه فردا در دومین روز کاری خود سفری به ارومیه خواهم داشت اظهار کرد: کارهایی که از سال 81 آغاز شده بود و بنا به دلایلی از سال 84 تا کنون متوقف شده بود را برای احیای این دریاچه دنبال خواهم کرد امیدوارم که قوای سه گانه برای این مهم همکاری کنند.

وی یکی از مهمترین برنامه های خود را اصلاح و تقویت حکمرانی و یا حکم روایی محیط زیست در کشور عنوان کرد و افزود: مدیریت کلان محیط زیست در کشور مساله بسیار مهمی است که در این سالها توجه چندانی به آن نشده اما در حال حاضر با توجه به اهداف توسعه پایدار و چالش هایی که محیط زیست کشور با آن مواج است توانمندی این سازمان و توقیف حکمرانی محیط زیست در کشور امری اجتناب ناپذیر است.

وی با بیان اینکه اولین حضورش در هیات دولت صبح امروز با مقوله مهم و نگران کننده آب در کشور همزمان بود تصریح کرد: یکی از چالشهای مهم زیستی کشور هم در حال حاضر مقوله آب، رودخانه ها، تالاب ها و دریاچه هاست که امیدوارم با همکاری فرابخشی دیگر دستگاهها، قوای سه گانه، مردم و تشکل های غیر دولتی بتوانم مدیریت اصولی در این خصوص پایه ریزی کنم.

وی با اشاره به اینکه در نظام مردم سالاری کار دولتها که با آرای مردم سر کار می آیند ادامه مسیری است به سوی اهداف بلند و متعالی تاکید کرد: مردم با رای آگاهانه ای که در خرداد 92 به اصلاح، تغییر، اعتدال و تدبیر دادند اتفاق بزرگی را در کشور رقم زدند و من قول می دهم که پس از این در محیط زیست کشور نیز اتفاقات مهمی رخ دهد و این آرامش، سربلندی و اعتماد عمومی که دستاورد صبر و استقامت و پایداری مردم طی سالهای اخیر با محدودیتها و مشکلات داخلی و بین المللی است را در محیط زیست نیز به بار بنشانیم.

وی با بیان اینکه قدردان مردم هستیم که در این دوران سخت امید خود را از دست ندادند تاکید کرد: دولت تدبیر و امید برنامه های موثری برای بهبود وضعیت محیط زیست کشور دارد اما این برنامه ها زمان می برد و نباید انتظار معجزه داشته باشیم. چرا که به جز لطف خدا و همکاری و مشارکت مردم نمی توان امید به بهبود وضعیت محیط زیست داشت.

وی با اشاره به اینکه در بند دهم برنامه های دولت به طور مبسوط به موضوع محیط زیست پرداخته شده یاداور شد: اعضای هیات دولت قسم نامه ای را قرائت کردند که در آن تعهد دادند از منابع طبیعی و محیط زیست حفاظت کنند که این به نوبه خود اتفاق بسیار مهمی برای محیط زیست کشور است.

ابتکار با بیان اینکه دولتها به دلیل اینکه بیشترین منابع، امکانات و قدرت را دارند مهمترین تخریب کنندگان محیط زیست هستند اظهار داشت: چنانچه اقدامات دولت با رصد مردم، قانون و چارچوب های دانش بنیان مهار نشود به خصوص در زمینه های زیست محیطی آسیب های جدی به این حوزه وارد خواهد شد لذا از فعالان زیست محیطی مردمی و رسانه ها تقاضا می کنم که با جدیت اعمال دولت و سازمان محیط زیست را ارزیابی و رصد کنند.

به گفته وی، دستگاه های دولتی باید هزینه زیادی بکنند تا بتوانند اشکالات خو د را ممیزی و ارزیابی کنند اما در عرصه های زیست محیطی به دلیل نگاه تخصصی خبرنگاران و فعالان مردمی و رصد دائم آنان این موهبت به صورت رایگان در اختیار محیط زیست قرار دارد که امیدواریم بتوانیم از انتقادات و پیشنهادات راه گشای رسانه ها و بخش مردمی نهایت استفاده بکنیم.

وی با اشاره به اینکه اولین مصوبه دولت یازدهم رسیدگی به وضعت دریاچه ارومیه بود یاداور شد: امیدواریم مردم هم چنان مطالبات زیست محیطی خود را شجاعانه پی گیری کرده و از حقوق طبیعی خود کوتاه نیایند.

وی افزود: حفاظت از تنوع زیستی، جنگلهای طبیعی، منابع آب، تالاب ها ، رودخانه ها، دریاها، کوهستانها، ریزگردها را از دیگر اولویتهای این سازمان که نیازمند عزم ملی و بکار گیری دیپلماسی زیست محیطی برای روابط بهتر با دنیا و استفاده از ابزارها و امکانات بین المللی است عنوان کرد.

ابتکار با اشاره به آخرین مصوبه شورای شهر سوم تهران مبنی بر همراهی شهر تهران با پروتکل کیوتو برای کاهش گازهای گلخانه ای یادآور شد: اگر خودمان بخواهیم عضو مهمی در جامعه جهانی هستیم و می توانیم از پتانسیل استفاده بکنیم.

وی همچنین آموزش و فرهنگ سازی عمومی از مهمترین برنامه های محیط زیست عنوان کرد و یادآور شد: باورهای زیست محیطی همواره در مردم ایران وجود داشته فقط باید فرصتی فراهم شود تا این باورها بازخوانی و این فرهنگ به عمل ترجمه شود چرا که دیگر فرصتی برای تکرار اشتباه خود و دیگران نداریم و نمی توانیم در جا بزنیم یا عقب برویم لذا کفش ها و کلاها را محکم ببندید که از قطار پرشتاب حفاظ از محیط زیست جا نمانیم.


زندگی نامه  دکتر ابتکار

این بانوی پرتلاش و فعال در عرصه های علمی، سیاسی و اجتماعی خود مراحل مختلفی را طی كرده است: 
معصومه ابتكار متولد ۱۳۳۹ در تهران است. او كه به دلیل ادامه تحصیل پدر از سه تا نه سالگی را در شهرهای فیلادلفیا و ماساچوست آمریكا گذراند، پس از بازگشت به كشور تحصیلات خود را در مدرسه بین المللی ایران زمین ادامه داد. ورود ابتكار به تحصیلات عالی در سال ۱۳۵۶ در رشته مهندسی پتروشیمی دانشگاه پلی تكنیك بود، اما در سال ۶۰ تغییر رشته داده و لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی در رشته تكنولوژی پزشكی گرفت. دوره فوق لیسانس و دكترای وی نیز در رشته ایمنی‌شناسی (ایمونولوژی) دانشگاه تربیت مدرس طی شد. 
وی در دوران دانشجویی به عنوان سخنگوی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام شناخته شد. این عنوان كه یكی از دلایلش تسلط وی به زنان انگلیسی بود، بعدها سبب سپردن سردبیری روزنامه كیهان انگلیسی در آن موسسه شد كه حدود ۲ سال به طول انجامید. 
معصومه ابتكار در همان سال ها ازدواج كرد و اكنون دارای دو فرزند است. 
دكتر ابتكار در سال ۱۳۷۲ پس از نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران در سومین كنفرانس جهانی زن در نایروبی همراه جمعی از بانوان پژوهشگر با هدایت استاد منیره گرجی به تاسیس مركز مطالعات و تحقیقات مسایل زنان و انتشار فصلنامه فرزانه به عنوان اولین نشریه مطالعات و تحقیقات مسایل زنان به دو زبان فارسی و انگلیسی اقدام كرد. 
وی همچنین در سال های ۷۶- ۱۳۷۵ مسئول پروژه ایجاد رشته مطالعات زنان در دانشگاه تربیت مدرس شد. 
مسئولیت دفتر هماهنگی سازمان های غیردولتی زنان و نایب رییسی كمیته ملی چهارمین كنفرانس جهانی زن در سال ۱۳۷۴ توسط دكتر ابتكار به تشكیل شبكه سازمان های غیردولتی زنان در ایران در سال ۱۳۷۵ منجر و او به عنوان رییس این شبكه انتخاب شد. 
دكتر ابتكار اولین زن در جمهوری اسلامی ایران است كه به هیات دولت راه یافت و در سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ در سمت معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست انجام وظیفه كرد. 
وی درعین حال از سال ۱۳۶۹ به تدریس در دانشگاه تربیت مدرس مشغول بوده و اكنون دانشیار گروه ایمونولوژی دانشكده علوم پزشكی این دانشگاه است. از ۴۸ مقاله ISI در موضوعات ایمونولوژی سیستم اعصاب، سلول های بنیادی، واكسن های نوتركیب ویروسی، واكسن های نانوذره، سلول های بنیادی، آثار آلاینده ها بر سیستم ایمنی و گاز خردل منتشر شده است. h-index مقالات علمی وی براساس Scopus، عدد ۱۰ است. 
ابتكار، استاد راهنمای ۹ عنوان پایان نامه در مقطع دكتری، ۸ عنوان پایان نامه در مقطع كارشناسی ارشد، مجری یا همكار ۴ طرح تحقیقاتی و پژوهشی بوده و علاوه بر این در بیش از ۱۳۰ كنفرانس بین المللی و ملی با مقاله یا به عنوان سخنران كلیدی شركت كرده است. همچنین از سال ۸۶ تا ۸۸ به عنوان عضو كمیته پزشكی و دامپزشكی صندوق حمایت از پژوهشگران حضور می یافت. 
فعالیت علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی دكتر ابتكار در زمینه های ایمونولوژی (تنظیم سیستم ایمنی، سیستم ایمنی اعصاب و روان، شبكه سایتوكاین ها)، محیط زیست (اثرآلاینده های محیط زیست بر سیستم ایمنی، توسعه پایدار، محیط زیست و جامعه مدنی و مدیریت محیط زیست) و زنان (زن و توسعه پایدار، مسایل حقوقی و اجتماعی زنان، چشم انداز بین المللی توسعه زنان، حقوق زن در اسلام و سازمان های غیردولتی و زنان) است. 
عضویت در تشكل ها و انجمن هایی مانند هیات امنای انجمن آسم و آلرژی، انجمن ایمونولوژی و آلرژی، آكادمی علوم زنان برای جهان سوم، هیات موسس و امنای موسسه مطالعات و تحقیقات زنان، هیات امنای موسسه گفت و گوی تمدن ها، بنیاد باران و هیات امنای بنیاد زینب كبری، از جمله فعالیت ها یا سوابق وی به شمار می رود. 
ابتكار در سال ۱۳۸۴ به دلیل تلاش‌هایش در سازمان حفاظت از محیط زیست ایران و نقشی كه برای بهبود همكاری های منطقه ای و جهانی داشت به عنوان یكی از هفت «قهرمان زمین» سال ۲۰۰۶ سازمان ملل متحد انتخاب شد. 
مـركز صلح و محیط زیست به عنوان یك سـازمان غیردولتی در سال ۱۳۸۴ به پیشنهاد و تلاش وی به منظور ایجاد زمینه تبادل نظر و گفت و گو پیرامــون مسایـل محیـط زیست در سطـوح ملـی، منطقـه ای و بیـن المللی و بـرقـراری ارتبـاط با علاقمنــدان و متخصـصان محیط زیست تاسیس شد كه وی ریاست هیات مدیره آن را همچنان بر عهده دارد. 
وی در سال ۱۳۸۵ از سوی مردم تهران به عنوان عضو سومین دوره شورای اسلامی شهر برگزیده شد. وی دراین دوره برای نخستین بار كمیته محیط زیست در این شورا را بیش از ۲۰ كارگروه تخصصی به راه انداخت و مسئولیت این كمیته را بر عهده گرفت. 
در زمینه تالیفات و انتشارات، روایت ابتكار از وقایع درون سفارت تسخیر شده آمریكا در تهران تنها كتابی است كه از این ماجرا توسط طرف ایرانی به زبان انگلیسی نگارش یافته و توسط انتشارات تالون بوكز در كانادا با عنوان Takeover in Tehran منتشر شده است. این كتاب به زبان های فارسی و عربی نیز ترجمه و به ترتیب با اسامی «تسخیر» و «صراع فی طهران» در تهران و بیروت به چاپ رسیده است. 
كتاب «خوشه های شهریور» دومین كتاب وی، حاوی وقایع و اتفاقات كشور در سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ بود كه به ویژه به روندهای زیست محیطی و سیاسی آن دوران اشاره دارد و در سال ۱۳۸۸ منتشر شد. 
كتاب «صلح و اخلاقیات طبیعی» به زبان انگلیسی و با عنوانNatural Peace & Ethics نیز مجموعه مقالات و سخنرانی های وی در مورد محیط زیست و صلح است كه در سال ۱۳۸۴ منتشر شد. 
نوع مطلب : اخبار محیط زیستی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.